Alışveriş

19 Nisan 2013 0 YORUM

Bozcaada Şarapları,

Bozcaada da 4 büyük şarap üretici bulunmaktadır. Bunlardan 3 ü 1900 lü yıllardan itibaren üretim yapmaya başlayan Yunatçılar , Ataol ve Talay dır. Corvus adlı üreticilerin de 2002 yılında şarap üretiminine başlamasıyla 4 büyük şarap fabrikası adanın üreticilerinden olmuştur. 2008 yılı itibariyle bu 4 büyük şarap üreticisine Gülerada da eklenerek şarap üretimcilerinin sayısı artmaktadır.

Şarap üretiminde adanın kendi üzümü olan Karalahna, Kuntra, Vasilaki, ve Çavuş üzümleri kullanılıyor. Adada bu üzümlerin yanı sıra Cabarnet, Syrah, Merlot adı ile bilinen yabancı kökenli üzümlerinde yetiştirilmesine başlanmıştır. Ada nın kendi yerel üzümleri dışında dışarıdan Boğazkere ve Öküzgözü gibi farklı üzümlerde alınmaktadır.

Şarap almak için Bozcaada biçilmiş kaftan gibi sizin için çünkü sofra şarabından ödül almış şaraplara kadar istediğiniz tüm şarapları bulmak kolay. Satınalmak istediğiniz şarap için gittiğiniz bir şarap üreticisinin mağazasında şarap tadımı yaparak damak zevkinize uygun şarabı almanızda mümkün. Ayrıca şarap üreticilerinin kendi mağazaları haricinde bakkal ve marketlerdede şarap bulabilirsiniz. Üstelik bazı mağazalar kargo ile şehir dışına şarap gönderimide yapıyor.(fiyat aralığı 5-60 tl)

Bozcaada Bağları,

Bozcaada denilince akla üzüm ve şarap geliyor. Adada ilk hasat Ağustos ayı başında Çavuş üzümü ile başlıyor ve mevsimi iki hafta sürüyor. Hemen ardından gelen hoş kokulu Kardinal mevsimi daha uzun sürüyor. Böylelikle adada bağ üzümlerine yol kenarlarında, özel bağ turlarında ve tezgahlarda sıklıkla rahtlayacaksnız. Üzümü ada haklı farklı yönleriylede değerlendiriyor. Kurutulmuş üzüm, Pekmez, Sirke, Salamura Asma Yaprağı, Üzüm Reçeli adalı kadınlar tarafından evlerinde yapılıyor.

Bozcaada Sebzeleri,

Bozcaada nın meşhur olan bir diğer lezzetide domates reçelidir. Rum bir aile tarafınan yapılmış olan reçel adada ün salıyor ve senelerdir üretiliyor. Adaya özgü içinde badem olan bir domates cinsinden yapılıyor.

Adada yürüyüş ve bisiklet turları yaparken kokusunu sıklıkla duyabileceğiniz kekik , ada tezgahlarında kurutulmuş hali ile yer alıyor. Bu kekiklerde arıcılık adada az da olsa kekik balı yapılıyor.

Adanın sebze-meyve pazarı çarşamba günleri oluyor. Çanakkale’nin köylerinden gelen organik sebze meyve ve el yapımı diğer salça, zeytinyağı, baklagiller bu pazarda segileniyor.

Bozcaadaya Zeytinyağı Çanakkale’nin uzun yıllar zeytincilikle uğraşan Geyikli bölgesinde geliyor. Kemahlı’da Bozcaada ya en yakın Zeytinyağı Fabrikası bulunmaktadır. Bu zeytinyağı lezzetiyle çok ünlüdür adada rastlarsanız mutlaka alın..

Adada birde keçilere sıklıkla raslamanız mümkün bu bölgeye özel keçi peynirinin kaynağı keçiler…

4.009 GÖRÜNTÜLEME PAYLAŞ
BOZCAADA OTELLERİ
arsipel otel
Arşipel Otel
2012 yılında kapılarını misafirlerine açan Bozcaada Otelleri Arşipel , Bozcaada Tekirbahçe mevkiinde denize sıfır bir konumda bulunuyor.Doğayla ve denizle iç içe bir konumda bulunan otelde, sabah kahvaltıları otelin bahçesindeki çardakta ev yapımı reçeller ve doğal üretim bahçe domates, biber vs. ile zengin çeşitlilikle sunuluyor.
tenedion otel
Tenedion Otel
Bozcaada Otelleri arasında bulunan Tenedion Otel Bozcaada merkezinde Türk mahallesinde yer alıyor.İskeleye yaklaşık 250 metre mesafedeki bu oteli merak ediyorsanız hemen tıklayın!
le mansion otel
Le Mansion Otel
Le Mansion Otel Bozcaada'da yeni işletmecileri ile hizmet vermekte.Yenilenen yüzüyle Le Mansion Otel Bozcaada'da bulunmayan pek çok şeyi siz değerli misafirlerimize sunmakta.Le Mansion hakkında tüm detayları öğrenmek istiyorsanız tıklayın.
Bozcaada Antik Otel
Bozcaada Otelleri 'nden olan Bozcaada Antik Otel ada merkezinde rum mahallesinin en canlı sokağında meyhane ve restoranların hemen yanında bulunuyor.Sizde Bozcaada'da zahmetsiz ve konforlu antik tatil keyfi için ilgili görsele tıklayarak detaylı bilgiye ulaşın.
kalais otel
Kalais Otel
Bozcaada Meryem Ana Kilisesinin bir üst sokağında yer alan otel, 2011 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Kalais Otel, Bozcaada'nın en yeni otellerinden biri olup, hayran kalacağınız ferah ve huzur verici bir iç dizaynı bulunmaktadır.
aspava otel
Aspava Butik Otel Bozcaada
Aspava Otel 2011 sezonunda hizmete açılmıştır.Bozcaada iskelesi, Bozcaada Kalesi ve Bozcaada merkezi sadece birkaç adım uzaklıkta bulunuyor.Aspava Otel manzarası ve konumu ile en çok tercih edilenler arasında.
Bozcaada Apart fiyatları
Bozcaada apart fiyatları ve özellikleri konusunda iyi bir araştırma yapılırsa doğru seçeneğe ulaşabilirsiniz.
Yorumlar ( 0 )
Yorum Yazın