Alışveriş

19 Nisan 2013 0 YORUM

Bozcaada Şarapları,

Bozcaada da 4 büyük şarap üretici bulunmaktadır. Bunlardan 3 ü 1900 lü yıllardan itibaren üretim yapmaya başlayan Yunatçılar , Ataol ve Talay dır. Corvus adlı üreticilerin de 2002 yılında şarap üretiminine başlamasıyla 4 büyük şarap fabrikası adanın üreticilerinden olmuştur. 2008 yılı itibariyle bu 4 büyük şarap üreticisine Gülerada da eklenerek şarap üretimcilerinin sayısı artmaktadır.

Şarap üretiminde adanın kendi üzümü olan Karalahna, Kuntra, Vasilaki, ve Çavuş üzümleri kullanılıyor. Adada bu üzümlerin yanı sıra Cabarnet, Syrah, Merlot adı ile bilinen yabancı kökenli üzümlerinde yetiştirilmesine başlanmıştır. Ada nın kendi yerel üzümleri dışında dışarıdan Boğazkere ve Öküzgözü gibi farklı üzümlerde alınmaktadır.

Şarap almak için Bozcaada biçilmiş kaftan gibi sizin için çünkü sofra şarabından ödül almış şaraplara kadar istediğiniz tüm şarapları bulmak kolay. Satınalmak istediğiniz şarap için gittiğiniz bir şarap üreticisinin mağazasında şarap tadımı yaparak damak zevkinize uygun şarabı almanızda mümkün. Ayrıca şarap üreticilerinin kendi mağazaları haricinde bakkal ve marketlerdede şarap bulabilirsiniz. Üstelik bazı mağazalar kargo ile şehir dışına şarap gönderimide yapıyor.(fiyat aralığı 5-60 tl)

Bozcaada Bağları,

Bozcaada denilince akla üzüm ve şarap geliyor. Adada ilk hasat Ağustos ayı başında Çavuş üzümü ile başlıyor ve mevsimi iki hafta sürüyor. Hemen ardından gelen hoş kokulu Kardinal mevsimi daha uzun sürüyor. Böylelikle adada bağ üzümlerine yol kenarlarında, özel bağ turlarında ve tezgahlarda sıklıkla rahtlayacaksnız. Üzümü ada haklı farklı yönleriylede değerlendiriyor. Kurutulmuş üzüm, Pekmez, Sirke, Salamura Asma Yaprağı, Üzüm Reçeli adalı kadınlar tarafından evlerinde yapılıyor.

Bozcaada Sebzeleri,

Bozcaada nın meşhur olan bir diğer lezzetide domates reçelidir. Rum bir aile tarafınan yapılmış olan reçel adada ün salıyor ve senelerdir üretiliyor. Adaya özgü içinde badem olan bir domates cinsinden yapılıyor.

Adada yürüyüş ve bisiklet turları yaparken kokusunu sıklıkla duyabileceğiniz kekik , ada tezgahlarında kurutulmuş hali ile yer alıyor. Bu kekiklerde arıcılık adada az da olsa kekik balı yapılıyor.

Adanın sebze-meyve pazarı çarşamba günleri oluyor. Çanakkale’nin köylerinden gelen organik sebze meyve ve el yapımı diğer salça, zeytinyağı, baklagiller bu pazarda segileniyor.

Bozcaadaya Zeytinyağı Çanakkale’nin uzun yıllar zeytincilikle uğraşan Geyikli bölgesinde geliyor. Kemahlı’da Bozcaada ya en yakın Zeytinyağı Fabrikası bulunmaktadır. Bu zeytinyağı lezzetiyle çok ünlüdür adada rastlarsanız mutlaka alın..

Adada birde keçilere sıklıkla raslamanız mümkün bu bölgeye özel keçi peynirinin kaynağı keçiler…

4.007 GÖRÜNTÜLEME PAYLAŞ
BOZCAADA OTELLERİ
ergin pansiyon ve butik otel
Ergin Pansiyon ve Butik Otel
''Ergin Pansiyon ve Butik Oteller'' Bozcaada merkezinde bulunmakta.Odların dizaynı ve genişliği oldukça iyi.Bunun yanında bu Bozcaada Otelleri 'nden olan otelde deniz ve kale manzaralı suit odalar da bulunmakta.Daha detaylı bilgiler için resme tıklamanız yeterli.
bozcaada mylos otel
Bozcaada Mylos Otel
Bozcaada Mylos Otel 2018 yılının en yeni, konforlu ve uygun tesisleri arasında bulunuyor.Bahçesi ve ada havasına doyacağınız çardağı ile sizleri bekliyor.Detaylar için tıklayın.
Vitis Hotel Bozcaada
Vitis Hotel Türk Mahallesinde merkezi bir konumda bulunmakta. 9 odalı otelin odaları oldukça temiz ve geniş. İşletmecileri sıcakkanlı insanlar.Bozcaada Otelleri ile ilgili daha detaylı bilgiler edinmek isterseniz resme çift tıklamanız yeterli.
risus butik otel
Risus Butik Otel
Bozcaada merkezde Ünzile teyzenin sıcakkanlılığı ile sizleri bekleyen Risus Butik Otelin konumu iskeleye yürüme 5 dakika mesafede.Deniz ve kale manzaralı odası ve terası bulunan otel siz değerli konuklarını heycanla beklemekte.Bozcaada Otelleri hakkında detaylı bilgi edinmek için hızlıca tıkla!
aral tatil çiftliği
Aral Tatil Çiftliği
Aral Tatil Çiftliği 1999 yılında Türkiye'de Tatil Çiftliği adıyla açılan ilk konaklama yeri olarak dikkat çekmekte ve Bozcaada Otelleri kategorisine girmektedir.Türkiye turizmine yeni bir isim kazandıran Ahmet bey aynı zamanda tatil çiftliği kavramını oluşturan öncü isimlerden.15 dönümlük geniş ve verimli bir arazi üzerine kurulan çiftlikte sabah kahvaltısından restaurantta yiyeceğiniz yemeklere kadar her şey bu çiftlikte üretilmekte.
posthane otel
Posthane Otel
Posthane Otel Bozcaadanın tam merkezde Rum mahallesinde bulunan tarihi bir otel. Posthane otel bozcaada hakkındaki tüm merak ettikleriniz için resme iki defa tıklamanız yeterli.
Yorumlar ( 0 )
Yorum Yazın