Alışveriş

19 Nisan 2013 0 YORUM

Bozcaada Şarapları,

Bozcaada da 4 büyük şarap üretici bulunmaktadır. Bunlardan 3 ü 1900 lü yıllardan itibaren üretim yapmaya başlayan Yunatçılar , Ataol ve Talay dır. Corvus adlı üreticilerin de 2002 yılında şarap üretiminine başlamasıyla 4 büyük şarap fabrikası adanın üreticilerinden olmuştur. 2008 yılı itibariyle bu 4 büyük şarap üreticisine Gülerada da eklenerek şarap üretimcilerinin sayısı artmaktadır.

Şarap üretiminde adanın kendi üzümü olan Karalahna, Kuntra, Vasilaki, ve Çavuş üzümleri kullanılıyor. Adada bu üzümlerin yanı sıra Cabarnet, Syrah, Merlot adı ile bilinen yabancı kökenli üzümlerinde yetiştirilmesine başlanmıştır. Ada nın kendi yerel üzümleri dışında dışarıdan Boğazkere ve Öküzgözü gibi farklı üzümlerde alınmaktadır.

Şarap almak için Bozcaada biçilmiş kaftan gibi sizin için çünkü sofra şarabından ödül almış şaraplara kadar istediğiniz tüm şarapları bulmak kolay. Satınalmak istediğiniz şarap için gittiğiniz bir şarap üreticisinin mağazasında şarap tadımı yaparak damak zevkinize uygun şarabı almanızda mümkün. Ayrıca şarap üreticilerinin kendi mağazaları haricinde bakkal ve marketlerdede şarap bulabilirsiniz. Üstelik bazı mağazalar kargo ile şehir dışına şarap gönderimide yapıyor.(fiyat aralığı 5-60 tl)

Bozcaada Bağları,

Bozcaada denilince akla üzüm ve şarap geliyor. Adada ilk hasat Ağustos ayı başında Çavuş üzümü ile başlıyor ve mevsimi iki hafta sürüyor. Hemen ardından gelen hoş kokulu Kardinal mevsimi daha uzun sürüyor. Böylelikle adada bağ üzümlerine yol kenarlarında, özel bağ turlarında ve tezgahlarda sıklıkla rahtlayacaksnız. Üzümü ada haklı farklı yönleriylede değerlendiriyor. Kurutulmuş üzüm, Pekmez, Sirke, Salamura Asma Yaprağı, Üzüm Reçeli adalı kadınlar tarafından evlerinde yapılıyor.

Bozcaada Sebzeleri,

Bozcaada nın meşhur olan bir diğer lezzetide domates reçelidir. Rum bir aile tarafınan yapılmış olan reçel adada ün salıyor ve senelerdir üretiliyor. Adaya özgü içinde badem olan bir domates cinsinden yapılıyor.

Adada yürüyüş ve bisiklet turları yaparken kokusunu sıklıkla duyabileceğiniz kekik , ada tezgahlarında kurutulmuş hali ile yer alıyor. Bu kekiklerde arıcılık adada az da olsa kekik balı yapılıyor.

Adanın sebze-meyve pazarı çarşamba günleri oluyor. Çanakkale’nin köylerinden gelen organik sebze meyve ve el yapımı diğer salça, zeytinyağı, baklagiller bu pazarda segileniyor.

Bozcaadaya Zeytinyağı Çanakkale’nin uzun yıllar zeytincilikle uğraşan Geyikli bölgesinde geliyor. Kemahlı’da Bozcaada ya en yakın Zeytinyağı Fabrikası bulunmaktadır. Bu zeytinyağı lezzetiyle çok ünlüdür adada rastlarsanız mutlaka alın..

Adada birde keçilere sıklıkla raslamanız mümkün bu bölgeye özel keçi peynirinin kaynağı keçiler…

3.799 GÖRÜNTÜLEME PAYLAŞ

BOZCAADA OTELLERİ

Mira Otel Tatil Apartları
Bozcaada’da Tuzburnu Bekçi Bayırı mevkiinde yer alan 2008 yılından bu yana hizmet veren Mira Otel Tatil Apartları, 4000 m2 arazi üzerine kurulmuş 9 adet çift kişilik yataklı suit,10 adet çift odalı suit odalardan oluşmaktadır. Otel Bozcaada merkeze uzaklığı yalnızca 1.2 km, Denize uzaklığı ise 250 metredir.
salih bey konagi
Salih Bey Konağı
Salih Bey Konağı Bozcaada merkezde iskeleye yürüme mesafesinde bulunmakta.Mükemmel odaları tarihi yapısı ve kahvaltısı ile kesinlikle tercih etmeniz gereken oteller arasında bulunmakta.Detaylar için yukarıda bulunan görsele tıklamanız yeterli.
krasi otel bozcaada resim
Krasi Otel Bozcaada
Krasi Otel Bozcaada feribot iskelesine yürüme mesafesinde ve hemen yanıbaşında bulunmakta.Geniş ve deniz manzaralı odaları ile lezzetli yemeklerin bulunduğu restaurantı ile Krasi Otele mutlaka uğrayın.Daha detaylı bilgi almak için üst kısımdaki görselin üzerine iki defa tıkla!
ada olympos
Ada Olympos Otel
Ada Olympos Otel, Bozcaada'nun Türk mahallesinde yer alan 4 odalı ufak bir konaklama yeridir.Ada'ya tepeden bakan konumu ve merkeze yakınlığının haricinde geniş odaları ile de tercih sebebi olabilecek yepyeni otel.
garden ada otel
Garden Ada Otel (Şimdi Açık )
Garden Ada Otel, Bozcaadanın merkezine yaklaşık 600 metre uzaklıkta yer alıyor .Bozcaada'nın en yeni tesisleri arasında bulunan Garden Ada Otel 2016 yılında hizmet vermeye başladı.Tesis hakkında detaylı bilgi, telefon numarası ve fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.
bag-badem-bozcaada
Bağbadem Tatil Çiftliği
Bağbadem’deki binalar, doğal dokuya zarar vermeden, Bozcaada’nın eski bağevlerinin mimari yapısına uygun olarak tasarlanmıştır. Konaklama hizmetinde üstün seviyelere çıkmış olan harika tatil çiftliği sizi doğayla birleştirmektedir. Yazı sessiz, sakin yeşilliklerin içinde geçirmek istiyorsanız tercih edeceğiniz konaklama yerleri arasındadır.
apollon hotel
Apollon Hotel
Apollon Otel, Bozcaada Otelleri arasında merkezde yer alan otellerden biri.Türk mahallesinde bulunan Apollon Hotel iskeleye yürüyerek birkaç dakika uzaklıkta. Apollon Otel telefon bilgileri ve fotoğrafları bu sayfada bulabilirsiniz.
Yorumlar ( 0 )
Yorum Yazın