Bozcaada Koyları Özel Sektöre Açıldı! - Bozcaada Otelleri

Bozcaada Koyları Özel Sektöre Açıldı!

22 Aralık 2014 0 YORUM

Çanakkale’nin incisi Bozcaada’da bugüne kadar dokunulmadan gelen dünyaca ünlü bakir koylar ‘Tabiat Varlıkları ve Doğal SİT Alanları ile Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Bulunan Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Yerlerin İdaresi Hakkındaki Yönetmelik’ kapsamında işletmeye açıldı.

BOZCAADA KOYLARINA 17 BAŞVURU !

Geçen haftadan bu yana adadaki koylar için 17 kez başvuru yapıldı.İlk işletmeye açılan yer olan Beylik Koyu’nun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün bir çalışanı tarafından işletmeye açılması ada halkını düşündürdü.
Bozcaada’nın temiz suyuyla ünlü koylarından Beylik Koyu’nu ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde çalışan Zahit Ulaş’ın yıllık 30 bin liraya kiralaması dikkat çekti. Açıklama yapmak istemeyen Ulaş’ın, 2015 yılında emekliye ayrılacağı ve kendisine iş kurmak için böyle bir girişimde bulunduğu öğrenildi. Ulaş’ın kiraladığı koydan şimdiye kadar ücretsiz yaralanan yerliler ve turistler ise artık bir bedel ödemek zorunda kalacak. Bozcaada sakinleri ada plajlarının rant yolunda kurban gitmesinden korktuklarını söyledi.

Bahsi geçen yönetmelik, 2 Mayıs 2013 tarih ve 28 bin 635 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgeleri ile birlikte doğal SİT alanları ve tabiat varlıklarında yer alan devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanlarda izin ve işletme isteklerinin değerlendirilmesine ilişkin yönetmelik, buradaki alanların ön izin ihalesi ve kullanma izni verilip, 29 yıla kadar kiralama işleminin yapılabilmesi, protokol veya ihale yolu ile işletilmesine olanak sağladı. Bozcaada’nın dünyaca ünlü Ayazma, Sulubahçe, Habbele ve Beylik gibi bakir kalmış koylarını devletten kiralayarak işletmek için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne 17 başvuru yapıldı. Ayrıca bu haberler duyulduktan sonra Çanakkale’nin başka yerlerindeki sit alanı koylar için de dört başvuru yapıldığı öğrenildi ve toplam yapılan başvuru sayısı böylece 21 oldu.

HABBELE KOYU İÇİN ONAY VERİLMEDİ

Koyları işletmeye açmak için yapılan başvurular Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından bakanlığa gönderildi. Bakanlık, 290 ada, 45 parsel önündeki sahil şeridi olan Habbele Koyu için yapılan başvuruya, kullanım isteminde eksiklikler bulunması nedeniyle onay vermedi. Bakanlık, projenin kıyı şeridine çekilmesini talep ederek başvuruyu geri gönderdi.

BAKİR KOYLARA NELER YAPILABİLECEK?

Koyları kiralayan işletmeler plan yaptırmadan 6 metrekarelik büfeler, duş, gölgelik, soyunma kabinleri ve fosseptik gerektirmeyen seyyar tuvalet yapabilecek. Tesise dönüştürülecek koylara yapılacak büfeler 150 metre arayla inşa edilebilecek. Bu yapıların tümü sahilin kıyı tarafına yapılabilecek. Denize yakın tarafında kalan kısımlarda ise yapılara izin verilmeyecek.

KAYMAKAMLIK VE BELEDİYE DE TALİP

Beylik Koyu’nun kiralandığını öğrenen Bozcaada Belediyesi ve Kaymakamlık diğer koyların da ranta kurban gitmemesi için harekete geçti. Kaymakamlık, geçen yaz işletme hakkı kendisine verilen adanın ünlü Ayazma Plajı’nın önümüzdeki yıllarda işletim hakkını almak için geçtiğimiz Nisan ayında başvuru yaptı. Ancak bu başvuru sonuçlanmadı.

Koyların ranta kurban gitmesinden endişe duyan Bozcaada Belediyesi de Ayazma, Habbele ve Sulubahçe Koylarının işletim hakkı için geçen 3 Aralık’ta Belediye Meclisinde karar alarak, bakanlığa başvurdu. Belediye Başkanı CHP ‘li Hakan Can Yılmaz, ada koylarının kişilere kiralanmasının ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağını anlatırken, “Bu koyların bize kiralanması için bakanlığa başvurduk. Başvurumuz kabul edilir ve buraların işletme hakkı bize verilirse, ille de tesisleştireceğimiz anlamına gelmez. Bu koylara, yalnızca koruma amaçlı olarak talip olduk” dedi.

Bozcaada Forum Katılımcısı Fırat Tunabay da yaptığı açıklamada

“Adanın koyları halka aittir ve halkın kullanımında olmalıdır. Bir şahsın veya kurumun işletmesinde olması oranın bakirliğini bozacak ve yapılaşmanın önünü açacaktır. Buradaki yapılaşma ihtiyaca dayalı değil, ranta dayalı olacaktır. Ada bir cazibe merkezi. Bunu da bozulmamış, kendine has kimliğini koruyabilmiş bakir doğasına borçludur. İnsanlar bunun için geliyor buraya. Buraları işletmeye açıp doğasını bozduğunuz anda sıradan tatil beldelerinden farkı olmayacaktır ve Bozcaada giderek kimliğini yitirip yozlaşacaktır. Bu koylar, kullanımı hiçbir bedel ödemeden halkın olmalıdır.” dedi.

1.543 GÖRÜNTÜLEME PAYLAŞ
BOZCAADA OTELLERİ
ebruli otel bozcaada
Bozcaada Ebruli Otel
Ebruli Otel, 2009 yılından beri Türk Mahallesinde hizmet vermektedir.Ebruli Otel'de toplam 11 oda bulunuyor. Ekonomik odalardan manzaralı odalara ve en özel gününüz için hazırlanmış Balayı odası gibi pek çok seçeneğiniz burada.Standart odalar 2 kişilik ve 3 kişilik seçeneklerle sizleri bekliyor.Tesis hakkında tüm bilgileri ilgili görsele tıklayarak bulabilirsiniz.
tenedion otel
Tenedion Otel
Bozcaada Otelleri arasında bulunan Tenedion Otel Bozcaada merkezinde Türk mahallesinde yer alıyor.İskeleye yaklaşık 250 metre mesafedeki bu oteli merak ediyorsanız hemen tıklayın!
albatros otel
Albatros Otel
2011 yılında hizmete giren Albatros Otel, Rum mahallesinin tam ortasında, restoranların hemen yanıbaşında, denize sadece 2 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan konumuyla ilgi çekiyor. Sezonun büyük bir kısmını eski müşterileri ve onların önerileri ile gelen müşterini ağırlayarak geçiren otelde keyif dolu bir tatil sizi bekliyor.
kalispera otel
Kalispera Otel
2017 yılında misafirlerine kapılarını açan Kalispera Otel merkeze 1 km mesafede yer alıyor.Dikkat çekici mimarisi, odaları ve yemyeşil bahçesi ile Kalispera Otel hakkında bilgi edinmek isterseniz tıklayın.
ergin pansiyon ve butik otel
Ergin Pansiyon ve Butik Otel
''Ergin Pansiyon ve Butik Oteller'' Bozcaada merkezinde bulunmakta.Odların dizaynı ve genişliği oldukça iyi.Bunun yanında bu Bozcaada Otelleri 'nden olan otelde deniz ve kale manzaralı suit odalar da bulunmakta.Daha detaylı bilgiler için resme tıklamanız yeterli.
Yorumlar ( 0 )
Yorum Yazın