Bozcaada Koyları Özel Sektöre Açıldı!

22 Aralık 2014 0 YORUM

Çanakkale’nin incisi Bozcaada’da bugüne kadar dokunulmadan gelen dünyaca ünlü bakir koylar ‘Tabiat Varlıkları ve Doğal SİT Alanları ile Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Bulunan Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Yerlerin İdaresi Hakkındaki Yönetmelik’ kapsamında işletmeye açıldı.

BOZCAADA KOYLARINA 17 BAŞVURU !

Geçen haftadan bu yana adadaki koylar için 17 kez başvuru yapıldı.İlk işletmeye açılan yer olan Beylik Koyu’nun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün bir çalışanı tarafından işletmeye açılması ada halkını düşündürdü.
Bozcaada’nın temiz suyuyla ünlü koylarından Beylik Koyu’nu ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde çalışan Zahit Ulaş’ın yıllık 30 bin liraya kiralaması dikkat çekti. Açıklama yapmak istemeyen Ulaş’ın, 2015 yılında emekliye ayrılacağı ve kendisine iş kurmak için böyle bir girişimde bulunduğu öğrenildi. Ulaş’ın kiraladığı koydan şimdiye kadar ücretsiz yaralanan yerliler ve turistler ise artık bir bedel ödemek zorunda kalacak. Bozcaada sakinleri ada plajlarının rant yolunda kurban gitmesinden korktuklarını söyledi.

Bahsi geçen yönetmelik, 2 Mayıs 2013 tarih ve 28 bin 635 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgeleri ile birlikte doğal SİT alanları ve tabiat varlıklarında yer alan devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanlarda izin ve işletme isteklerinin değerlendirilmesine ilişkin yönetmelik, buradaki alanların ön izin ihalesi ve kullanma izni verilip, 29 yıla kadar kiralama işleminin yapılabilmesi, protokol veya ihale yolu ile işletilmesine olanak sağladı. Bozcaada’nın dünyaca ünlü Ayazma, Sulubahçe, Habbele ve Beylik gibi bakir kalmış koylarını devletten kiralayarak işletmek için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne 17 başvuru yapıldı. Ayrıca bu haberler duyulduktan sonra Çanakkale’nin başka yerlerindeki sit alanı koylar için de dört başvuru yapıldığı öğrenildi ve toplam yapılan başvuru sayısı böylece 21 oldu.

HABBELE KOYU İÇİN ONAY VERİLMEDİ

Koyları işletmeye açmak için yapılan başvurular Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından bakanlığa gönderildi. Bakanlık, 290 ada, 45 parsel önündeki sahil şeridi olan Habbele Koyu için yapılan başvuruya, kullanım isteminde eksiklikler bulunması nedeniyle onay vermedi. Bakanlık, projenin kıyı şeridine çekilmesini talep ederek başvuruyu geri gönderdi.

BAKİR KOYLARA NELER YAPILABİLECEK?

Koyları kiralayan işletmeler plan yaptırmadan 6 metrekarelik büfeler, duş, gölgelik, soyunma kabinleri ve fosseptik gerektirmeyen seyyar tuvalet yapabilecek. Tesise dönüştürülecek koylara yapılacak büfeler 150 metre arayla inşa edilebilecek. Bu yapıların tümü sahilin kıyı tarafına yapılabilecek. Denize yakın tarafında kalan kısımlarda ise yapılara izin verilmeyecek.

KAYMAKAMLIK VE BELEDİYE DE TALİP

Beylik Koyu’nun kiralandığını öğrenen Bozcaada Belediyesi ve Kaymakamlık diğer koyların da ranta kurban gitmemesi için harekete geçti. Kaymakamlık, geçen yaz işletme hakkı kendisine verilen adanın ünlü Ayazma Plajı’nın önümüzdeki yıllarda işletim hakkını almak için geçtiğimiz Nisan ayında başvuru yaptı. Ancak bu başvuru sonuçlanmadı.

Koyların ranta kurban gitmesinden endişe duyan Bozcaada Belediyesi de Ayazma, Habbele ve Sulubahçe Koylarının işletim hakkı için geçen 3 Aralık’ta Belediye Meclisinde karar alarak, bakanlığa başvurdu. Belediye Başkanı CHP ‘li Hakan Can Yılmaz, ada koylarının kişilere kiralanmasının ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağını anlatırken, “Bu koyların bize kiralanması için bakanlığa başvurduk. Başvurumuz kabul edilir ve buraların işletme hakkı bize verilirse, ille de tesisleştireceğimiz anlamına gelmez. Bu koylara, yalnızca koruma amaçlı olarak talip olduk” dedi.

Bozcaada Forum Katılımcısı Fırat Tunabay da yaptığı açıklamada

“Adanın koyları halka aittir ve halkın kullanımında olmalıdır. Bir şahsın veya kurumun işletmesinde olması oranın bakirliğini bozacak ve yapılaşmanın önünü açacaktır. Buradaki yapılaşma ihtiyaca dayalı değil, ranta dayalı olacaktır. Ada bir cazibe merkezi. Bunu da bozulmamış, kendine has kimliğini koruyabilmiş bakir doğasına borçludur. İnsanlar bunun için geliyor buraya. Buraları işletmeye açıp doğasını bozduğunuz anda sıradan tatil beldelerinden farkı olmayacaktır ve Bozcaada giderek kimliğini yitirip yozlaşacaktır. Bu koylar, kullanımı hiçbir bedel ödemeden halkın olmalıdır.” dedi.

1.498 GÖRÜNTÜLEME PAYLAŞ
BOZCAADA OTELLERİ
bozcaada atak konukevi
Bozcaada Atak Konukevi
Bozcaada Atak Konukevi iskeleye 200 metre mesafede bulunuyor. Bozcaada'nın meşhur merdivenli sokağında bulunan tesisi incelemek için ilgili görsele hızlıca tıkla!
albatros otel
Albatros Otel
2011 yılında hizmete giren Albatros Otel, Rum mahallesinin tam ortasında, restoranların hemen yanıbaşında, denize sadece 2 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan konumuyla ilgi çekiyor. Sezonun büyük bir kısmını eski müşterileri ve onların önerileri ile gelen müşterini ağırlayarak geçiren otelde keyif dolu bir tatil sizi bekliyor.
hanimeli otel bozcaada
Hanımeli Otel
Bozcaada Hanımeli Otel, 2014 yılında adaya yerleşen genç çift işletmecileri ve yaptıkları restorasyon çalışmaları ile adaya merhaba dedi.Turizm sektöründe uzun yıllar çalışmış İNAN ailesi tarafından işletilen Hanımeli Otel, adanın tam merkezinde Türk mahallesinde yer alıyor. Limana yalnızca 30m mesafede, 9 Otel odası, 3 bahçe odası, şirin bahçesi, tadına varamayacağınız kahvaltısı, ulaşım kolaylığı ve güleryüzlü işletmecilik anlayışı ile unutulmaz bir tatil geçirebilmeniz için siz değerli misafirlerini, büyük bir heyecanla bekliyor.
Bozcaada Ucuz Otel
Bozcaada Ucuz Otel
Üstelik en ekonomik Bozcaada ucuz otel imkanlarımız sayesinde avantajlı fiyatlar ile konaklamanızı gerçekleştirebilirsiniz.
Vitis Hotel Bozcaada
Vitis Hotel Türk Mahallesinde merkezi bir konumda bulunmakta. 9 odalı otelin odaları oldukça temiz ve geniş. İşletmecileri sıcakkanlı insanlar.Bozcaada Otelleri ile ilgili daha detaylı bilgiler edinmek isterseniz resme çift tıklamanız yeterli.
bagban bozcaada
Bağban Bozcaada
Bağban Bozcaada merkeze 1,5km, ayazma plajına 2,5km mesafededir. Bağban hakkında detaylı bilgiye sahip olmak ve iletişime geçmek için sayfamızı inceleyin.
hotel fahri bozcaada
Hotel Fahri
Bozcaada Otelleri arasında yer alan Hotel Fahri Bozcaada’nın tam merkezinde yer almakla birlikte limana 50 metre mesafededir. Feribot ile adaya gelirken tabelasını görebileceğiniz otel kasabanın en büyük arsasının bahçesi içerisinde yer almaktadır.
e2 deniz otel
E2 Deniz Otel
Bozcaada Rum mahallesinde bulunan E2 Otel kale ve deniz manzarası ile size mükemmel bir Bozcaada deneyimi yaşatmak için hazır.Sizde Bozcaada'yı ziyaret etmeye karar verirseniz merkezi konumu ve manzarası ile mutlaka E2 ye uğrayın.Daha detaylı bilgi için resme tıklamanız yeterli.
Yorumlar ( 0 )
Yorum Yazın