Bozcaada Koyları Özel Sektöre Açıldı!

22 Aralık 2014 0 YORUM

Çanakkale’nin incisi Bozcaada’da bugüne kadar dokunulmadan gelen dünyaca ünlü bakir koylar ‘Tabiat Varlıkları ve Doğal SİT Alanları ile Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Bulunan Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Yerlerin İdaresi Hakkındaki Yönetmelik’ kapsamında işletmeye açıldı.

BOZCAADA KOYLARINA 17 BAŞVURU !

Geçen haftadan bu yana adadaki koylar için 17 kez başvuru yapıldı.İlk işletmeye açılan yer olan Beylik Koyu’nun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün bir çalışanı tarafından işletmeye açılması ada halkını düşündürdü.
Bozcaada’nın temiz suyuyla ünlü koylarından Beylik Koyu’nu ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde çalışan Zahit Ulaş’ın yıllık 30 bin liraya kiralaması dikkat çekti. Açıklama yapmak istemeyen Ulaş’ın, 2015 yılında emekliye ayrılacağı ve kendisine iş kurmak için böyle bir girişimde bulunduğu öğrenildi. Ulaş’ın kiraladığı koydan şimdiye kadar ücretsiz yaralanan yerliler ve turistler ise artık bir bedel ödemek zorunda kalacak. Bozcaada sakinleri ada plajlarının rant yolunda kurban gitmesinden korktuklarını söyledi.

Bahsi geçen yönetmelik, 2 Mayıs 2013 tarih ve 28 bin 635 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgeleri ile birlikte doğal SİT alanları ve tabiat varlıklarında yer alan devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanlarda izin ve işletme isteklerinin değerlendirilmesine ilişkin yönetmelik, buradaki alanların ön izin ihalesi ve kullanma izni verilip, 29 yıla kadar kiralama işleminin yapılabilmesi, protokol veya ihale yolu ile işletilmesine olanak sağladı. Bozcaada’nın dünyaca ünlü Ayazma, Sulubahçe, Habbele ve Beylik gibi bakir kalmış koylarını devletten kiralayarak işletmek için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne 17 başvuru yapıldı. Ayrıca bu haberler duyulduktan sonra Çanakkale’nin başka yerlerindeki sit alanı koylar için de dört başvuru yapıldığı öğrenildi ve toplam yapılan başvuru sayısı böylece 21 oldu.

HABBELE KOYU İÇİN ONAY VERİLMEDİ

Koyları işletmeye açmak için yapılan başvurular Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından bakanlığa gönderildi. Bakanlık, 290 ada, 45 parsel önündeki sahil şeridi olan Habbele Koyu için yapılan başvuruya, kullanım isteminde eksiklikler bulunması nedeniyle onay vermedi. Bakanlık, projenin kıyı şeridine çekilmesini talep ederek başvuruyu geri gönderdi.

BAKİR KOYLARA NELER YAPILABİLECEK?

Koyları kiralayan işletmeler plan yaptırmadan 6 metrekarelik büfeler, duş, gölgelik, soyunma kabinleri ve fosseptik gerektirmeyen seyyar tuvalet yapabilecek. Tesise dönüştürülecek koylara yapılacak büfeler 150 metre arayla inşa edilebilecek. Bu yapıların tümü sahilin kıyı tarafına yapılabilecek. Denize yakın tarafında kalan kısımlarda ise yapılara izin verilmeyecek.

KAYMAKAMLIK VE BELEDİYE DE TALİP

Beylik Koyu’nun kiralandığını öğrenen Bozcaada Belediyesi ve Kaymakamlık diğer koyların da ranta kurban gitmemesi için harekete geçti. Kaymakamlık, geçen yaz işletme hakkı kendisine verilen adanın ünlü Ayazma Plajı’nın önümüzdeki yıllarda işletim hakkını almak için geçtiğimiz Nisan ayında başvuru yaptı. Ancak bu başvuru sonuçlanmadı.

Koyların ranta kurban gitmesinden endişe duyan Bozcaada Belediyesi de Ayazma, Habbele ve Sulubahçe Koylarının işletim hakkı için geçen 3 Aralık’ta Belediye Meclisinde karar alarak, bakanlığa başvurdu. Belediye Başkanı CHP ‘li Hakan Can Yılmaz, ada koylarının kişilere kiralanmasının ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağını anlatırken, “Bu koyların bize kiralanması için bakanlığa başvurduk. Başvurumuz kabul edilir ve buraların işletme hakkı bize verilirse, ille de tesisleştireceğimiz anlamına gelmez. Bu koylara, yalnızca koruma amaçlı olarak talip olduk” dedi.

Bozcaada Forum Katılımcısı Fırat Tunabay da yaptığı açıklamada

“Adanın koyları halka aittir ve halkın kullanımında olmalıdır. Bir şahsın veya kurumun işletmesinde olması oranın bakirliğini bozacak ve yapılaşmanın önünü açacaktır. Buradaki yapılaşma ihtiyaca dayalı değil, ranta dayalı olacaktır. Ada bir cazibe merkezi. Bunu da bozulmamış, kendine has kimliğini koruyabilmiş bakir doğasına borçludur. İnsanlar bunun için geliyor buraya. Buraları işletmeye açıp doğasını bozduğunuz anda sıradan tatil beldelerinden farkı olmayacaktır ve Bozcaada giderek kimliğini yitirip yozlaşacaktır. Bu koylar, kullanımı hiçbir bedel ödemeden halkın olmalıdır.” dedi.

1.547 GÖRÜNTÜLEME PAYLAŞ
BOZCAADA OTELLERİ
en iyi bozcaada otelleri
En İyi Bozcaada Otelleri
Bozcaada’da denizde düzenlenen aktivitelerden yararlanmak için sitemizde bulunan en iyi bozcaada otelleri alternatifleri arasında tercih yapabilirsiniz.
le mansion otel
Le Mansion Otel
Le Mansion Otel Bozcaada'da yeni işletmecileri ile hizmet vermekte.Yenilenen yüzüyle Le Mansion Otel Bozcaada'da bulunmayan pek çok şeyi siz değerli misafirlerimize sunmakta.Le Mansion hakkında tüm detayları öğrenmek istiyorsanız tıklayın.
posthane otel
Posthane Otel
Posthane Otel Bozcaadanın tam merkezde Rum mahallesinde bulunan tarihi bir otel. Posthane otel bozcaada hakkındaki tüm merak ettikleriniz için resme iki defa tıklamanız yeterli.
çanakkale bozcaada
Çanakkale Bozcaada Otel
Sitemizde Çanakkale Bozcaada otelleri için detaylı ve kapsamlı bir arama yapılması mümkün olabilmektedir. Sorun yaşamadan bu alanda en güzel konaklama çözümlerin bulunması sitemizden mümkün olabilir.
bag-badem-bozcaada
Bağbadem Tatil Çiftliği
Bağbadem’deki binalar, doğal dokuya zarar vermeden, Bozcaada’nın eski bağevlerinin mimari yapısına uygun olarak tasarlanmıştır. Konaklama hizmetinde üstün seviyelere çıkmış olan harika tatil çiftliği sizi doğayla birleştirmektedir. Yazı sessiz, sakin yeşilliklerin içinde geçirmek istiyorsanız tercih edeceğiniz konaklama yerleri arasındadır.
bozcaada mylos otel
Bozcaada Mylos Otel
Bozcaada Mylos Otel 2018 yılının en yeni, konforlu ve uygun tesisleri arasında bulunuyor.Bahçesi ve ada havasına doyacağınız çardağı ile sizleri bekliyor.Detaylar için tıklayın.
aspava otel
Aspava Butik Otel Bozcaada
Aspava Otel 2011 sezonunda hizmete açılmıştır.Bozcaada iskelesi, Bozcaada Kalesi ve Bozcaada merkezi sadece birkaç adım uzaklıkta bulunuyor.Aspava Otel manzarası ve konumu ile en çok tercih edilenler arasında.
risus butik otel
Risus Butik Otel
Bozcaada merkezde Ünzile teyzenin sıcakkanlılığı ile sizleri bekleyen Risus Butik Otelin konumu iskeleye yürüme 5 dakika mesafede.Deniz ve kale manzaralı odası ve terası bulunan otel siz değerli konuklarını heycanla beklemekte.Bozcaada Otelleri hakkında detaylı bilgi edinmek için hızlıca tıkla!
Yorumlar ( 0 )
Yorum Yazın